1. Home
  2. Blog
  3. SEO
  4. Dlaczego SEO jest ważne? Czyli co zyskujesz inwestując w pozycjonowanie

Dlaczego SEO jest ważne? Czyli co zyskujesz inwestując w pozycjonowanie

     

     

     

    Jak budować widoczność firmy w wyszukiwarce oraz jak efektywnie inwestować w SEO? To jedne z tych pytań branżowych, które od lat nie tracą na aktualności. Chociaż umiejętne pozyskiwanie ruchu z Google nigdy nie było nauką ścisłą, gdzie 2+2 zawsze równa się 4, to ostatnie aktualizacje algorytmu Google wytyczają wiele nowych ścieżek przed nowoczesnym SEO, do których i firmy i agencje muszą się dostosować.

     

    Idziemy w kierunku pozytywnych doświadczeń użytkownika z kontaktu ze stroną oraz jej ogólnej użyteczności i jakości. Skuteczne SEO od zawsze było wypadkową dostosowania strony do wymagań wyszukiwarek, tzw. Dobrych Praktyk SEO - oraz budową zaplecza linków odsyłających do strony, czyli podnoszeniu jej autorytetu i widoczności. Teraz jednak systematycznie zmianie ulegają proporcje tych dwóch działań, a wzrost widoczności serwisu w coraz większej mierze zależy od jego jakości strukturalnej i zawartości merytorycznej, a nie tylko od zewnętrznego link builingu.

     

    ----------

    Według raportu Digital 2023 ponad 80% Polaków korzysta regularnie z internetu. To liczba ponad 30 milionów osób!

    Ponad 70% z nich używa wyszukiwarki Google średnio 3 razy dziennie oraz każdorazowo sprawdza informacje w internecie przed podjęciem decyzji zakupowej. 

    ----------

     

    "Czym jest SEO?" "SEO co to znaczy?" "SEO co to?"

    Frazy: SEO co to oraz czym jest SEO, generują średnio 10 tysięcy zapytań w Google.pl miesięcznie. Sama fraza SEO, to z kolei ilość zapytań na poziomie 20 tysięcy każdego miesiąca.

     

     

     

     

    Mówimy więc o tysiącach osób, przedsiębiorcach i marketingowcach, ludziach zauważających korzyści z pozycjonowania, którzy przygodę z SEO rozpoczynają niemal od zera, sprawdzając co to właściwie jest SEO i jakie usługi możemy do niego zaliczyć.

     

    Jesteś jedną z osób, które zastanawiają się nad sensownością inwestycji w SEO? Bardzo cieszymy się, że do nas trafiłeś! Ten tekst jest właśnie do Ciebie!

     

    Pozycjonowanie strony – zacznijmy od podstaw

    Zacznijmy od podstaw, czyli klasycznego rozwinięcia skrótu SEO: Search Engine Optimization. Zadaniem usług SEO jest więc (z angielskiego tłumaczenia), optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych.

     

    SEO obejmuje szereg działań, których efektem jest wzrost pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania na określony zestaw słów kluczowych. Słowa kluczowe to z kolei frazy uznane jako najistotniejsze wyrażenia wpisywane przez klientów w Google, istotne sprzedażowo i wizerunkowo dla danej branży.

     

     

     

     

    Wzrost pozycji to zwiększenie widoczności i zasięgów w wyszukiwarce, co z kolei przekłada się na zwiększenie ruchu do strony, a docelowo, wygenerowanie większej liczby potencjalnych klientów.

     

    Czym jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych?

    Wykonana w 2022 roku analiza stron www zaindeksowanych w Google, wykazała, że 90% z nich nie odnotowuje żadnego ruchu z organicznych (niepłatnych) wyników wyszukiwania! Trzeba przyznać, że liczba ta jest nieco szokująca. A za wskaźnik ten odpowiada nic innego jak - zaniedbania w obszarze optymalizacji na etapie budowy witryny oraz nieznajomość technik SEO w dalszym procesie funkcjonowania strony.

     

    Optymalizacja w strategii SEO

    Czynników rankingowych decydujących o pozycjach witryn w wyszukiwarce Google jest około 200. Co na wstępie istotne, pozycjonowanie Twojej strony zależy w dużej mierze od wiedzy posiadanej przez zespół, który buduje witrynę oraz specjalisty SEO z jakim współpracujesz - ponieważ jakie czynniki są najważniejsze i co tak naprawdę „w SEO działa”, jest przez Google utrzymywane, w mniejszej lub większej, tajemnicy. 

     

    Indywidualne strategie SEO firm i sukcesy w zdobywaniu topowych pozycji w wynikach organicznych, są wypadkową analiz, testów, eksperymentów - ale głównie wieloletniego doświadczenia eksperta SEO, któremu powierzysz pozycjonowanie Twojego serwisu.

     

    Podsumowując, optymalizacja to działania SEO wykonywane on-site (na stronie internetowej) oraz off-site (linkowanie zewnętrzne - link building). Dopiero umiejętne realizowanie obu tych strategii pozwala zająć wysokie pozycje w wynikach Google.

     

     

     

    Nowoczesne SEO - czyli jakie?

    Pozycje na liście wyszukiwań i ruch na stronie to nie wszystko. Długotrwałe rezultaty oraz warunki niezbędne do odniesienia biznesowego sukcesu w wyszukiwarce, buduje się także jakością miejsca docelowego (Twojej witryny) oraz pozytywnym doświadczeniem użytkownika z kontaktu ze stroną. W tym kierunku idzie nowoczesne SEO, co powinno cieszyć firmy chcące budować wizerunek eksperta oraz świadomość marki opartej o jakość komunikacji i funkcjonalności.

     

    Mowa tutaj o SXO - Search Expierience Optimization. To połączenie klasycznego SEO z User Experience oraz optymalizacją strony pod kątem podnoszenia konwersji CRO (sprzedaż, formularze, telefony).

     

    Budowa stron użytecznych, łatwych w obsłudze, czytelnych w przekazywaniu treści, ułatwiających poruszanie się po witrynie, skracających ścieżkę dotarcia do kluczowych miejsc na stronie, z jasną strukturą menu, i co ważne, uzupełnionych w wartościowe treści -  to jest coraz ważniejszy klucz do osiągnięcia szybszych efektów w SEO.

     

    Inwestycja w jakość witryny jest jednym z najbardziej przewidywalnych efektów prac SEO. Rozwiązania, które sprawią, że strona umiejętnie będzie zamieniała nowo pozyskanych klientów, na tych lojalnych i powracających, gwarantujących stałe podnoszenie konwersji.

     

    Nowoczesna strategia SXO Twojej strony

    Co zaliczamy do pozycjonowania strony zgodnego z SXO? To działania wdrażane na nowo powstających stronach lub tych istniejących w ramach audytów SEO. SXO rozpoczyna analiza profilu klientów, ich potrzeb i intencji, budowa wysokiej jakości eksperckich treści, optymalizacja pod kątem szybkości ładowania strony, responsywność i wygodne użytkowanie na urządzeniach mobilnych, przejrzysta nawigacja, drzewo menu i kategorii czy linkowanie wewnętrzne.

     

     

     

    Dbając jednocześnie o SEO i UX dasz swojej stronie, wyszukiwarce oraz użytkownikowi - dokładnie to czego wszyscy potrzebują. Dostosowujesz się także do zmian jakie zachodzą w algorytmach Google.. Budujesz wokół Twojego biznesu bazę świadomych użytkowników, którzy długofalowo dbają swoją aktywnością o utrzymanie strony na topowych miejscach w wynikach wyszukiwania.

     

    SEO i SXO - czyli odpowiedź na zmiany algorytmów Google

    W 2022 roku Google przeprowadził dwie ważne aktualizacje algorytmu, zaliczane do tzw. core update. Dotyczyły zmian dużych, znacząco zmieniających wagę poszczególnych czynników rankingowych branych pod uwagę w wyznaczaniu pozycji stron na liście wyników.

     

    Google Helpfull Content

    Jakość contentu ma duże znaczenie i często ma fundamentalny wpływ na widoczność strony w wynikach organicznych.

     

     

    Twoje pozycje zależą od jakości i merytoryki contentu Twojego serwisu. Ruch z wyszukiwarki zależy nie od sztucznych, naszpikowanych słowami kluczowymi byle jakich treści. Content marketing ma być tworzony przez specjalistów, treści mają być merytoryczne, logiczne, spójne i wyczerpywać dane zagadnienie w całości. Nagłówki mają być adekwatne do zawartości akapitów, czyli odchodzimy od clickbite'owych tytułów.

     

    October Spam Update

    Druga aktualizacja Google będącą uzupełnieniem helpful content. Obejmowała obniżanie pozycji storn, które wprowadzają użytkowników w błąd, stosują praktyki niezgodne z zasadami SEO, m.in., stosowanie ukrytego tekstu, seo spam, zbytnie nasycenie słowami „stuffing”, a także błędy techniczne na stronie: zbyt długie przeklikiwanie się między podstronami i kategoriami, meta dane nieadekwatne do zawartości podstrony, wprowadzanie użytkowników w błąd nazwami produktów czy usług, których nie ma w zawartości strony i ofercie, itd.

     

    Podstawowe zasady pozycjonowania w Google, czyli jak tworzyć strony internetowe?

    Ostatnie zmiany dotyczyły także Wytycznych Google dla Webmasterów. Zmieniają one nazwę na Podstawowe zasady pozycjonowania w Google, zawierające zaktualizowane zasady oraz wymogi opisujące czynniki ważne dla wyszukiwarki, mające bezpośredni wpływ na pozycjonowanie i wzrost widoczności. Mówimy między innymi o: architekturze informacji (budowa menu, linkowanie wewnętrzne), bezpieczeństwie czy tworzeniu treści zgodne z zasadą E-A-T: wiedza (expertise),wiarygodność (authoritativeness) i zaufanie (trustworthiness).

     


    Chcesz poznać bliżej te wymogi? Znajdziesz je wszystkie tutaj: https://developers.google.com/search/docs/essentials?hl=pl 

     

    White Hat SEO – czyli jak robić to dobrze? 

    White Hat SEO to wszystkie działania optymalizujące witrynę zgodnie z wytycznymi Google. Unikalnie niedozwolonych praktyk, spamu i działań wprowadzających użytkownika w błąd. Kluczowym elementem White Hat SEO jest podnoszenie jakości stron internetowych i wzrost pozytywnych doświadczeń użytkowników z kontaktu ze witryną. Z kolei zaplecze strony (link building) budowany jest w sposób tematyczny i jakościowy, opierający się w dużej mierze na content marketingu i umiejętnym dopasowaniu do słów kluczowych.

     

    Pozycjonowanie strony a wersja mobilna

    Istotnym elementem optymalizacji strony www pod SEO jest jej dostosowanie do działania na urządzeniach mobilnych. Szybkość ładowania strony oraz jakość jej wyświetlenia na smartfonie jest jednym z kluczowych elementów rankingowych Google biorących udział w wyznaczaniu pozycji strony względem konkurencji. SEO = funkcjonalność, dostępność oraz nowoczesność – a przecież każda firma chce być kojarzona z takimi cechami.

     

     

    Nowoczesne SEO to większe zaufanie wśród klientów, ale i trwałe efekty pozycjonowania w wynikach organicznych

    Dobry specjalista SEO patrzy na Twój biznes holistyczne. Sugeruje techniczne zmiany, optymalizuje ścieżki poruszania się po stronie, pomaga w podnoszeniu konwersji z pozyskiwanego ruchu, analizuje content i buduje strategię jego aktualizacji pod konkretne słowa kluczowe. To właśnie w tą stronę zmierza nowoczesne i stabilne rozwojowo SEO (SXO). Konsekwentnie realizowany plan SEO pomaga długoterminowo w budowaniu świadomości Twojej marki i biznesu.

     

    To wszystko jest kluczowym uzupełnieniem klasycznego link buildingu. 

     

    Czy aktywność w mediach społecznościowych ma znaczenie w przypadku pozycjonowania?

    Google oraz Facebook i Instagram, nie komunikują się między sobą pozycjonując treści umieszczane na profilach społecznościowych. Jednak świadomość jaką budujesz w social mediach, koreluje w ruchem do witryny oraz wzrostem reputacji i rozpoznawalności w samych wynikach wyszukiwania. Co jeszcze? 

     

    Twoje profile społecznościowe wyświetlają się w wyszukiwarce Google. Internauci poszukując firmy w klasycznej wyszukiwarce – po nazwie, słowach kluczowych czy dodając do nazwy zwroty typu: opinie, - jeśli natrafią na wiarygodny, aktualizowany – i często po prostu ciekawie prowadzony kanał social mediowy, szybciej zaufają Twojej marce oraz podejmą decyzję zakupową na Twoją korzyść.

     

    Social proof, czyli społeczny dowód słuszności buduje zaufanie oraz wiarygodny wizerunek Twojej firmy. Często odnalezienie strony poprzez wyniki wyszukiwania Google nie kończy ścieżki podejmowania decyzji zakupowej. Zarówno Twoi klienci, jak i Ty sam, nierzadko upewniasz się przed samym zakupem, np. w kanałach social mediowych, że firma istnieje, komunikuje się z klienami, nie ma negatywnych opinii co do jakości ofertowanych produktów czy usług – oraz zdobywa pozytywne komentarze czy lajki.

     

     

    Media społecznościowe to jeden z najłatwiejszych kanałów efektywnie realizujących social proof. Badania marketingowe potwierdzają, że niemal 90% klientów przed podjęciem decyzji o zakupie lub skorzystaniu w oferty nowej firmy, kieruje się rekomendacjami i opiniami jakie znajdą w internecie. Działania w social mediach pomagają przekuć nowych klientów pozyskanych dzięki SEO – w realną sprzedaż.

     

    Dotrzyj do większej liczby potencjalnych klientów dzięki działaniom SEO

    Czy wiesz, że ponad 30% wszystkich zapytań w Google kończy się kliknięciem w pierwszy link w organicznych wynikach wyszukiwania? Pozycja druga to ok. 16% kliknięć, a trzecia 11%. Mówimy tutaj zatem o niemal 60% udziale w rynku dla pozycji top 3. Dla porównania, do ostatniej pozycji na pierwszej stornie dociera niewiele ponad 2% użytkowników wyszukiwarki. W tym, statystycznie tylko 1% liczby wszystkich zapytań dociera na drugą stronę wyników! To są właśnie powody, dla których warto pozycjonować stronę internetową. 

     

    Jak mówi pewne znane branżowe przysłowie: „Chcesz coś dobrze ukryć, umieść to na drugiej stronie wyników wyszukiwania Google!” 

     

     

    Pozycjonowanie lokalne i Google Maps

    Ponad połowa zapytań w Google to zapytani lokalne, czyli takie do których użytkownik dodaje miejscowość lub dzielnicę w jakich poszukuje produktu czy usługi. Bez odpowiedniej komunikacji z klientami z Twojej najbliższej okolicy w wynikach organicznych i na Google Mapach, Twój biznes traci każdego miesiąca znaczące możliwości przychodu! Pozycjonowanie lokalne to fundament rozwoju i działalności większości małych i średnich biznesów, zwłaszcza usługowych. Nie działasz w skali kraju? Działaj lokalnie, wykorzystując potencjał Map Google oraz zapytań w Twoim najbliższym otoczeniu.

     

     

    Pamiętaj, że pozycjonowanie lokalne ma za zadanie podnieść sprzedaż twoich produktów czy usług w sklepie stacjonarnym (siedzibie firmy). Zanim ktoś odwiedzi fizycznie Twój sklep, warsztat czy cukiernię, poszuka jej w internecie, a także sprawdzi opinie na jej temat. W budowie świadomości marki w bezpośredniej okolicy, pozycjonowanie lokalne ma kluczowe znaczenie.

     

    Podsumowując: 14 powodów, dla których warto zacząć pozycjonowanie 

    1. Większa widoczność w wyszukiwarkach

    Inwestycja w SEO pomaga stronie internetowej osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, co zwiększa jej widoczność wśród potencjalnych klientów.

    2. Większy ruch na stronie

    Strony o wysokim rankingu w wynikach wyszukiwania przyciągają więcej użytkowników. Większa ilość ruchu na stronie zwiększa szanse na konwersję.

    3. Credibility i autorytet

    Strony internetowe, które są wysoko w wynikach wyszukiwania, często są postrzegane jako bardziej wiarygodne. Pozycjonowanie stron dodaje prestiżu Twojej witrynie i wpływa na wzrost zaufania. 

    4. Długoterminowe korzyści

    W przypadku pozycjonowania mówimy o procesie długoterminowym, ale kiedy strona osiągnie już  wysokie pozycje, zazwyczaj utrzymuje je przez długi czas, zapewniając stały przypływ ruchu.

    5. Zrozumienie intencji użytkownika

    SEO pomaga zrozumieć, czego szukają użytkownicy, co pozwala lepiej dostosować treści do ich potrzeb. Frazy kluczowe dobierane są na podstawie historycznej analizy danych dotyczących zapytań w Google i ich potencjału.

    6. Konkurencyjność

    Wysoka pozycja w wynikach Google pomaga wyróżnić się spośród konkurencji.

    7. Poprawa doświadczenia użytkownika

    SEO zmusza do optymalizacji strony pod względem szybkości ładowania, responsywności, struktury czy jakości treści, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika z kontaktu ze stroną. 

    8. Lokalne SEO

    Dla firm lokalnych, SEO może pomóc w osiągnięciu wyższej widoczności w wynikach wyszukiwania dla zapytań + miasto, co zwiększa bezpośredni ruch do Twojej siedziby firmy. 

    9. Niski koszt

    W porównaniu do płatnych strategii marketingowych, SEO jest stosunkowo tanie, zwłaszcza dla pozycjonowania lokalnego. Wydatki związane z SEO są inwestycją, która przynosi długoterminowe zyski.

    10. Pomiar i analiza

    Pozycjonowanie umożliwia śledzenie wyników i analizę danych, co pozwala na optymalizację strategii i zrozumienie, co działa a co nie.

    11. Zwiększenie zaufania i wiarygodności marki

    Dobrze zoptymalizowane strony są łatwiejsze do nawigacji, bardziej przejrzyste i user-friendly, co buduje zaufanie, lojalność i wiarygodność marki.

    12. Znaczenie mobilności

    Pozycjonowanie obejmuje optymalizację pod użytkowanie na urządzeniach mobilnych, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym świecie, gdzie coraz więcej osób korzysta z internetu na smartfonach.

    13. Wsparcie dla strategii content marketingu

    Pozycjonowanie i content marketing są ze sobą ściśle powiązane. Dobre SEO zwiększa efektywność strategii content marketingu poprzez zwiększenie widoczności tworzonych treści.

    14. Pozyskiwanie nowych klientów

     

    Dzięki wyższej widoczności, SEO może pomóc firmie w pozyskiwaniu nowych potencjalnych klientów, co z kolei przyczynia się do wzrostu biznesu.

     

    Transparentność oraz mierzalność

    Zalety pozycjonowania stron są oczywiste, ale uzupełniamy je jeszcze o ostatni dodatkowy czynnik. W przeciwieństwie do reklam w radio czy na bannerach reklamowych, działania SEO są przejrzyste. Możesz sprawdzać swoje pozycje na liście wyników, ruch do strony z Google, jakich klientów pozyskujesz, ile spędzają czasu na Twojej stronie i jakie elementy oferty przyciągają ich największą uwagę.

     

    Trendy pozycji oraz ruch są w czytelny sposób definiowane na osi czasu. Mając kontrolę nad efektami, masz kontrolę nad efektywniejszym planowaniem działań marketingowych i świadomie zarządzasz budżetem przeznaczonym na promocję online Twojej firmy.

     

     

    Jak zaistnieć w wynikach wyszukiwania?

    Należy zacząć od tego, że nie na wszystkim musimy znać się sami. Pierwszym SEO krokiem jest wybranie odpowiednich, doświadczonych specjalistów zajmujących się tematem SEO, aby cała strategia widoczności Twojej firmy w wyszukiwarce przyniosła pożądane efekty.

     

    Ruch na Twojej stronie internetowej zależy w dużej mierze od pozycji w wyszukiwarce. Oczywiście nie możemy zapomnieć o inwestowaniu w inne kanały marketingowe, jak choćby wykorzystanie mediów społecznościowych, jednak napływ nowych klientów z konkretnych zapytań i wyszukiwań Google jest nie do przecenienia. 

     

    Porozmawiaj z Agencją Odee Gdańsk na temat pozycjonowania Twojej strony. 

    marta-barcik-pikulska
    Marta Barcik-Pikulska
    Digital Marketing Manager

    W branży marketingu online działa od kilkunastu lat. Pracowała w agencjach partnerskich Google, Onecie, x-komie. Efektywność to jest to co lubi najbardziej. W Agencji Odee wspiera klientów w obszarach pozycjonowania, analityki i content marketingu. 

    Skontaktuj się z naszym zespołem

    Godziny pracy

    poniedziałek x piątek 09:00 - 17:00

    Gdańsk, Wawelska 4D | Elbląg, Michała Kajki 2

    Sprzedaż / Administracja
    Programowanie / Wsparcie tech.
    Skontaktuj_się__z_naszym_zespołem
    Zamów kontakt
    Podaj numer telefonu, a my przedstawimy Ci ofertę
    wyłącz ten formularz